چرا مشتری همیشه به سنگ فضایی برخورد می کند؟ –


رصدگران در آسمان شب دو سیارک مختلف را در ماه های سپتامبر و اکتبر رصد کردند که تنها با فاصله یک ماه از یکدیگر به مشتری برخورد کردند. اگرچه این اولین بار نیست که ناظران چنین تصاویری را می بینند، اما رصد موفقیت آمیز چنین برخوردهایی نادر است و می تواند اطلاعات زیادی در مورد منظومه شمسی ارائه دهد.

ریکاردو هوئسواخترشناس دانشگاه کشور باسک در اسپانیا، این مشاهدات را بررسی کرد. او می گوید:

این آتش سوزی ها به طور مکرر رخ می دهد و امکان مشاهده تصادفی آن بسیار نادر است. امسال شاهد یک رویداد ویژه بودیم. زیرا معمولاً فقط هر دو سال یک بار می توانیم فقط یکی از این برخوردها را کشف کنیم.

درگیری پشت درگیری

اگرچه برخورد نادر است، اما مشتری به دلیل بزرگی سیاره بیش از هر بخش دیگری از منظومه شمسی شاهد برخورد است. مشتری بزرگترین هدف برای برخورد است، با قوی ترین کشش گرانشی بعد از خورشید، و این احتمال برخورد را در مقایسه با زمین کوچکتر افزایش می دهد.

بسیاری از برخوردهای مشتری توسط ستاره شناسان آماتور تعیین می شود. متخصصان نتوانسته اند برای مدت طولانی بر روی تلسکوپ های موثر بر روی اهداف خاص تمرکز کنند. با این حال، آخرین روش، نجوم حرفه ای نامیده می شود آریم آریماتسو از دانشگاه کیوتو در ژاپن، او متوجه شد که تلسکوپ خود را به سمت مشتری گرفته است. آریماتسو می گوید:

از دیدن روشنایی روز شوکه شدم. این جستجوی سریع نشان می دهد که من خوش شانس هستم یا سرعت برخورد سریعتر از حد انتظار است.

آریماتسو رویدادهای برخورد را در دو طول مختلف مشاهده کرد و اطلاعاتی در مورد انرژی آزاد شده و جرم برخورد دهنده ها در اختیار دانشمندان قرار داد. این رصد دقیق تر از مشاهدات ستاره شناسان بازیگوش است. اما مشاهدات دیگر غیرمنتظره تر هستند. فضاپیمای جونو ناسا که از سال 2016 به دور مشتری می چرخد، 28 ساعت پس از برخورد به زمین رسید و دوربین آن جو مشتری را از فاصله 2000 کیلومتری بالای ابرها ثبت کرد.

هوئسو افزود:

در عکس های جونو هیچ نشانه ای از برخورد نمی بینیم. بنابراین می توان گفت که این جرم به قدری کوچک است که در جو مشتری پراکنده می شود و بر اثر بادهای اطراف تنها در چند ساعت ناپدید می شود.

درگیری های شهریور ماه نیز به دلیل مهلت تنگ معاف بود. اکثر مردم متوجه این درگیری شده اند و درخشان ترین گلوله های ایجاد شده توسط درگیری با مشتریان را دیده اند. هوئسو گفت:

این احتمالاً بزرگترین برخورد مشتری است که تا به حال مشاهده کرده‌ایم و یک گلوله توپ نامشخص در این سیاره ایجاد کرده است. طول این جرم می تواند چندین متر باشد.

نمایی از مشتری در دو طول موج آتش ایجاد شده در اثر برخورد با این سیاره را در 15 اکتبر 2021 نشان می دهد.

سنگ های کوچک منظومه شمسی

مشاهده اجرام کوچک در منظومه شمسی دشوار است. همین امر در مورد اجسام بسیار دور نیز صادق است. بنابراین، هنگامی که یک مدار چند جرمی در مشتری، در 560 میلیون کیلومتری زمین رخ می دهد، دانشمندان ممکن است فرصتی برای مشاهده مستقیم جرم نداشته باشند. آریماتسو می گوید:

از آنجایی که مشاهده اشیاء به طور مستقیم در فاصله چند متری کمربند اصلی دشوار است، تعداد این اجسام ناشناخته است. مشتری به عنوان یک آشکارساز بر روی این اجرام کوچک عمل می کند و میزان برخورد و روشنایی آنها برای درک اندازه و چگالی آنها مورد نیاز است.

هوئسو همچنین گفت:

ما دقیقاً نمی دانیم چند میلیون جرم به این اندازه در منظومه خورشید وجود دارد. اما در اینجا صحبت از ده ها میلیون یا حتی صدها میلیون جنایت به این بزرگی است.

شمارش تعاملات مشتری نیز می تواند به حل مشکلات کمک کند. بر اساس برآورد Huesu، حدود 20 جنایت علیه مشتریان در هر سال وجود دارد. در میان آنها اجسامی هستند که با ستون های مشتری برخورد می کنند و حتی با دقیق ترین رصد هم قابل رصد نیستند.

مقالات مرتبط:

با این حال، نوری که به تخریب سنگ های فضایی اشاره می کند، یکی از راه های مطالعه ستارگان کوچک است. هوئسو افزود:

تنها راه مطالعه اجسام کوچک، مطالعه اثرات برخورد آنهاست. مثلا اگر با سیاره ای مثل مریخ برخورد کنند از گور بیرون می آیند و اگر با گاز غول پیکری مثل مشتری برخورد کنند باعث نور می شوند.

خارج از اثر

معروف ترین اثر برخورد مشتری، دنباله دار 19 قسمتی شوماخر لوی 9 است که در سال 1994 به این سیاره برخورد کرد. دانشمندان به سرعت این جرم را شناسایی کردند و توانستند تاثیر آن را بر مشتری مشاهده کنند. هوئسو می گوید:

به یاد دارم اولین باری که به اینترنت وصل شدم، به دنبال تصویر مسیری بودم که با مشتریان تماس بگیرد.

لوی 9 شوماخر با مشتری ملاقات می کند

نقاط تاریک اثر برخورد دنباله دار Comic Shuffle 9 با مشتری را نشان می دهد

قطعه شوماخر Levy نشانه هایی را برای مشتریان به جا گذاشته است، مانند خطوط تاریک ابر که برای ماه ها قابل مشاهده است. این تلاطم نشانه ای از انفجار جوی دنباله دار است که با لایه ای از ابرهای بالایی ترکیب شده است. برای Huesu، مسیر برخورد یکی از دلایل اصلی علاقه مشتری به رویدادهای برخورد است. او می گوید:

این اجرام صدها میلیون سال است که با مشتری در تماس بوده اند و مواد مختلفی را وارد جو مشتری می کنند و یا برخی از آنها جو سیاره را آلوده می کنند.

با این حال، برخورد Levy 9 Schumacher با مشتریان بسیار نادر است. این برخورد هنوز هم عجیب‌ترین برخوردی است که دانشمندان تاکنون در مشتری دیده‌اند و یکی از تعداد برخوردهایی بود که تنها در چند ساعت تأثیر مخربی بر مشتری داشت. از آن زمان، دانشمندان برخورد اجسام کوچک با مشتری و ابرها را مشاهده کردند که از سال 2009 هیچ خراشیده ای دیده نشده است. Hsu نتیجه می گیرد:

لوی 9 شوماخر آخرین ملاقات با مشتریان است. از آن زمان تاکنون، هیچ رد قابل توجهی از جو مشتری وجود نداشته است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم