ستاره شناسان برای اولین بار سیاره ای نزدیک به ستاره ای سه برابر جرم خورشید را مشاهده کردند.


مارکوس جانسون، ستاره شناس از دانشگاه استکهلم سوئد و اولین نویسنده یک مطالعه جدید، امروز در مجله Nature به صورت آنلاین منتشر شد و گفت: “پیدا کردن سیارات در اطراف قنطورس بسیار هیجان انگیز است.”

ستاره دو پر قنطورس (همچنین به عنوان HIP 71865 شناخته می شود) حدود 325 سال نوری از صورت فلکی قنطورس فاصله دارد. دانشمندان هرگز سیاره ای را ندیده اند که به دور ستاره ای سه برابر بزرگتر از جرم خورشید بچرخد.

بیشتر کهکشان ها هنوز بسیار داغ هستند و این منظومه نیز از این قاعده مستثنی نیست: ستاره اصلی ستاره ای به نام “B” است که سه برابر گرمتر از خورشید است. به دلیل دمای بسیار بالا، مقادیر زیادی اشعه ماوراء بنفش و اشعه ایکس از این سیاره ساطع می شود.

جرم و گرمای این ستاره تأثیر شدیدی بر گاز اطراف دارد که در نهایت بر شکل گیری ستارگان تأثیر می گذارد. هر چه ستاره داغ تر باشد، تشعشعات قوی تری تولید می شود که باعث می شود ماده اطراف سریعتر تبخیر شود. جانسون گفت: «ستارگان نوع B عموماً به عنوان نویزهای بسیار مضر در نظر گرفته می شوند، بنابراین اعتقاد بر این است که ساختن سیارات بزرگ در اطراف آنها بسیار دشوار است.

اما اکتشافات جدید نشان می دهد که سیارات می توانند در چنین منظومه ای ستاره مانند شکل بگیرند. گایاتری ویوانات، یکی از نویسندگان مقاله، دانشجوی دکترا در دانشگاه استکهلم، توضیح می‌دهد: «قنطورس B یک دنیای بیگانه کامل با محیط‌هایی است که ما در اینجا روی زمین و منظومه شمسی خود مشاهده یا تجربه می‌کنیم. “این یک محیط باطل است که تحت سلطه تابش شدید است – جایی که همه چیز بزرگتر است: ستاره های بزرگتر، سیارات بزرگتر، فواصل طولانی تر.”

در واقع ستاره کشف شده به نام قنطورس B هنوز بسیار بزرگ است. جرم آن 10 برابر مشتری است که آن را به یکی از بزرگترین سیاره های کشف شده تبدیل می کند. این سیاره همچنین به دور یک منظومه سیارکی در بزرگترین مداری که تا به حال کشف شده است، در فاصله شگفت انگیزی 100 برابر مشتری و خورشید می چرخد. این فاصله زیاد از مرکز سیاره ممکن است کلید بقای سیاره باشد.

دانشمندان این نتایج را با کمک ابزارهای تحقیقاتی پیچیده سیارات فراخورشیدی با کنتراست طیفی-پلیمتری SPHERE که بر روی “VLT ESO” در شیلی نصب شده اند، به دست آورده اند.

SPHERE توانسته است سیارات زیادی را که به دور سیارات غیرخورشیدی می چرخند، با موفقیت رصد کند. در این ماموریت ها اولین تصاویر از دو سیاره در حال چرخش به دور ستاره مشابه خورشید ثبت شد.

با این حال، SPHERE اولین ابزاری برای ایجاد تصاویر سیاره ای نبود. به عنوان بخشی از این مطالعه، تیم به داده‌های آرشیو قنطوروس نگاه کرد و دریافت که این سیاره بیش از 20 سال پیش توسط تلسکوپ 3.6 متری ESO رصد شده است – اگرچه در آن زمان به عنوان یک سیاره شناخته نمی‌شد.

با ظهور تلسکوپ بسیار بزرگتر ESO (ELT) و شروع رصدها از پایان این دهه، با کمک این تلسکوپ و همچنین ارتقاء VLT، اخترشناسان قادر خواهند بود اطلاعات بیشتری در مورد شکل گیری ارائه دهند. . و ماهیت سیارات. جانسون در پایان گفت: «این جالب است که سعی کنیم بفهمیم چگونه به وجود آمده است – که اکنون یک راز بزرگ است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم